Systemy przeciwpożarowe tryskaczowe
Przeciwpożarowe systemy tryskaczowe automatycznie reagują na wzrost temperatury i umożliwiają szybkie ugaszenie ognia już na etapie zarzewia. Ograniczają ryzyko zniszczeń, chronią życie oraz zmniejszają straty materialne.
Elementy systemów przeciwpożarowych tryskaczowych
Każdy system tryskaczowy składa się z części, których skoordynowane działanie gwarantuje błyskawiczną reakcję w sytuacji zagrożenia:
- głowice tryskaczowe ppoż – rozmieszczone strategicznie na suficie, aktywują się automatycznie w sytuacji, gdy dochodzi do podniesienia temperatury do określonego poziomu;
- rurociągi – odporne na wysokie ciśnienie i korozję, najczęściej wykonane ze stali czarnej malowanej bądź ocynkowanej;
- zawory strefowe i odcinające – umożliwiają nadzór nad stanem instalacji, a także izolację wybranych odcinków;
- zawory kontrolno-alarmowe – pozwalają na kontrolę ciśnienia oraz sygnalizację zadziałania systemu po uruchomieniu głowicy tryskaczowej, są też wyposażone w manometry i czujniki przepływu.
Najczęściej stosuje się dwa typy instalacji gaśniczych z tryskaczami - wszystko zależy od warunków środowiskowych i konkretnego zastosowania. Pierwsze to systemy suche, które napełniają się wodą dopiero po uruchomieniu głowicy, dlatego znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach narażonych na zamarzanie. Z kolei mokre instalacje tryskaczowe są stale wypełnione wodą, dzięki czemu mogą natychmiast reagować na pożar. Z tego względu sprawdzają się w pomieszczeniach ogrzewanych.
Funkcje systemów tryskaczowych
Podstawową funkcją, jaką mają instalacje tryskaczowe, jest automatyczne wykrywanie i gaszenie pożaru. Głowice aktywują się samoczynnie po osiągnięciu określonej temperatury, uruchamiając proces natychmiastowego schłodzenia źródła ognia. Co istotne, działają selektywnie - uruchamia się tylko ta część systemu, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pożaru. Dzięki temu instalacja skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się ognia, co w konsekwencji pozwala zminimalizować straty finansowe.
Nasze realizacje: Sieci kanalizacyjne
Dostarczamy materiały wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Pomagamy realizować inwestycje na terenie całego kraju.
Zobacz pozostały
asortyment z kategorii
Instalacje p.poż.
Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!
Jesteś zainteresowany współpracą?
Zostań naszym klientem

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego doświadczenia naszej Grupy!
Gdzie najlepiej sprawdzą się systemy tryskaczowe?
Gdzie najlepiej sprawdzą się systemy tryskaczowe?
Systemy tryskaczowe mają zastosowanie w różnorodnych obiektach przemysłowych i komercyjnych. Ze względu na swoją skuteczność często wybiera się je do ochrony dużych powierzchni, takich jak:
- hale produkcyjne i magazynowe - gdzie składowane są materiały łatwopalne oraz występuje ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się ognia;
- centra handlowe i galerie - czyli obiekty o dużym natężeniu ruchu i wysokim stopniu zagrożenia stratami materialnymi;
- parkingi podziemne - gdzie obecność instalacji elektrycznych i pojazdów w zamkniętej przestrzeni sprzyja szybkiemu gromadzeniu się dymu.
Dlaczego tryskacze są skuteczne?
Dlaczego tryskacze są skuteczne?
Skuteczność systemów tryskaczowych wynika z precyzyjnie zaprojektowanych i niezawodnie działających elementów. Już na etapie projektowania system dostosowuje się do charakteru obiektu, układu przestrzeni oraz rodzaju przechowywanych materiałów. Dzięki temu przeciwpożarowe systemy tryskaczowe stanowią jeden z najpewniejszych sposobów zabezpieczenia budynków przed ogniem.