Instalacje hydrantowe

Instalacje hydrantowe odpowiadają za szybkie dostarczanie wody do punktów poboru. Znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych, obiektach usługowych oraz w przestrzeni publicznej. To kluczowy element systemu przeciwpożarowego.

Rodzaje hydrantów

Dobór odpowiedniego rodzaju hydrantu zależy od lokalizacji obiektu, charakteru zagrożeń pożarowych oraz wymagań projektowych. W systemach hydrantowych ppoż stosuje się następujące rodzaje hydrantów:

  • hydranty wewnętrzne – montuje się je na ścianach lub w specjalnych skrzynkach hydrantowych wewnątrz budynków, najlepiej w łatwo dostępnych miejscach. Są zaprojektowane tak,  by można było je szybko uruchomić (również bez konieczności wcześniejszego szkolenia);
  • hydranty zewnętrzne  – znajdują się na zewnątrz budynków, najczęściej przy drogach lub na terenach zakładów przemysłowych; umożliwiają pobór wody do celów gaśniczych oraz technicznych (np. napełniania zbiorników retencyjnych).

Instalacje hydrantowe wewnątrz budynku wykorzystywane są przeważnie w początkowej fazie pożaru, do gaszenia zarzewia ognia. Natomiast hydranty zewnętrzne zapewniają dużą wydajność wodną i służą do zasilania pojazdów strażackich podczas akcji gaśniczych.

Co wchodzi w skład układu hydrantowego?

Systemy hydrantowe najczęściej składają się z:

  • węży pożarniczych – to elastyczne przewody transportujące wodę z hydrantu do miejsca pożaru, w instalacjach wewnętrznych są przeważnie podłączone na stałe do hydrantu;
  • prądnic wodnych – czyli końcówki węży pożarniczych, umożliwiające zmianę strumienia wody z rozproszonego na skupiony lub odwrotnie;
  • zaworów hydrantowych – to urządzenia umożliwiające otwieranie lub zamykanie przepływu wody, podczas akcji gaśniczych obsługuje się je ręcznie;
  • skrzynek hydrantowych – to zabudowy instalacyjne umieszczane wewnątrz budynków, najczęściej na ścianach korytarzy, przeznaczone do instalacji hydrantu z wężem i prądownicą.

Marki w naszej ofercie

Nasze realizacje: Sieci kanalizacyjne

Dostarczamy materiały wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Pomagamy realizować inwestycje na terenie całego kraju.

Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!

Pracownik budowowy rozmawiający przez telefon
Doradztwo

Kompleksowe doradztwo na miejscu

Umów się na spotkanie
Kierownik budowy z laptopem
HTI24

Kupuj z dowolnego miejsca 
i o dogodnej porze 

Przejdź do HTI24
Budynek hurtowni HTI Express
HTI Express

Jesteśmy bliżej niż myślisz

Sprawdź, gdzie nas znaleźć

Jesteś zainteresowany współpracą?

Zostań naszym klientem

Dłonie

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego  doświadczenia naszej Grupy!

Wypełnij formularz

Spotkajmy się osobiście

Kooperacja

w dogodnym 
dla Ciebie miejscu.

Umówmy się

Funkcje instalacji hydrantowych

Instalacje hydrantowe ułatwiają prowadzenie akcji przeciwpożarowych. Zapewniają przy tym szybki dostęp do wody gaśniczej w każdych warunkach. Dodatkowo dzięki nim możliwe jest prowadzenie sprawnej ewakuacji.

Czym wyróżniają się wysokiej jakości hydranty?

Na skuteczność działania hydrantu wpływają następujące parametry:

  • ciśnienie nominalne – czyli ciśnienie słupa cieczy podawanej do węża pożarniczego;
  • wydajność wodna – ilość wody wypływającej z hydrantu w ciągu sekundy;
  • promień działania – odległość, na jaką strumień wody wypływa z hydrantu.

Na niezawodność hydrantu wpływa również jakość materiału, z którego został wykonany. Dobór odpowiedniego tworzywa decyduje o trwałości elementów narażonych na kontakt z wodą oraz czynniki zewnętrzne. W tym zakresie najlepiej sprawdzają się żeliwo sferoidalne, lub powlekane oraz stal nierdzewna.