Instalacje hydrantowe
Instalacje hydrantowe odpowiadają za szybkie dostarczanie wody do punktów poboru. Znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych, obiektach usługowych oraz w przestrzeni publicznej. To kluczowy element systemu przeciwpożarowego.
Rodzaje hydrantów
Dobór odpowiedniego rodzaju hydrantu zależy od lokalizacji obiektu, charakteru zagrożeń pożarowych oraz wymagań projektowych. W systemach hydrantowych ppoż stosuje się następujące rodzaje hydrantów:
- hydranty wewnętrzne – montuje się je na ścianach lub w specjalnych skrzynkach hydrantowych wewnątrz budynków, najlepiej w łatwo dostępnych miejscach. Są zaprojektowane tak, by można było je szybko uruchomić (również bez konieczności wcześniejszego szkolenia);
- hydranty zewnętrzne – znajdują się na zewnątrz budynków, najczęściej przy drogach lub na terenach zakładów przemysłowych; umożliwiają pobór wody do celów gaśniczych oraz technicznych (np. napełniania zbiorników retencyjnych).
Instalacje hydrantowe wewnątrz budynku wykorzystywane są przeważnie w początkowej fazie pożaru, do gaszenia zarzewia ognia. Natomiast hydranty zewnętrzne zapewniają dużą wydajność wodną i służą do zasilania pojazdów strażackich podczas akcji gaśniczych.
Co wchodzi w skład układu hydrantowego?
Systemy hydrantowe najczęściej składają się z:
- węży pożarniczych – to elastyczne przewody transportujące wodę z hydrantu do miejsca pożaru, w instalacjach wewnętrznych są przeważnie podłączone na stałe do hydrantu;
- prądnic wodnych – czyli końcówki węży pożarniczych, umożliwiające zmianę strumienia wody z rozproszonego na skupiony lub odwrotnie;
- zaworów hydrantowych – to urządzenia umożliwiające otwieranie lub zamykanie przepływu wody, podczas akcji gaśniczych obsługuje się je ręcznie;
- skrzynek hydrantowych – to zabudowy instalacyjne umieszczane wewnątrz budynków, najczęściej na ścianach korytarzy, przeznaczone do instalacji hydrantu z wężem i prądownicą.
Nasze realizacje: Sieci kanalizacyjne
Dostarczamy materiały wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Pomagamy realizować inwestycje na terenie całego kraju.
Zobacz pozostały
asortyment z kategorii
Instalacje p.poż.
Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!
Jesteś zainteresowany współpracą?
Zostań naszym klientem

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego doświadczenia naszej Grupy!
Funkcje instalacji hydrantowych
Funkcje instalacji hydrantowych
Instalacje hydrantowe ułatwiają prowadzenie akcji przeciwpożarowych. Zapewniają przy tym szybki dostęp do wody gaśniczej w każdych warunkach. Dodatkowo dzięki nim możliwe jest prowadzenie sprawnej ewakuacji.
Czym wyróżniają się wysokiej jakości hydranty?
Czym wyróżniają się wysokiej jakości hydranty?
Na skuteczność działania hydrantu wpływają następujące parametry:
- ciśnienie nominalne – czyli ciśnienie słupa cieczy podawanej do węża pożarniczego;
- wydajność wodna – ilość wody wypływającej z hydrantu w ciągu sekundy;
- promień działania – odległość, na jaką strumień wody wypływa z hydrantu.
Na niezawodność hydrantu wpływa również jakość materiału, z którego został wykonany. Dobór odpowiedniego tworzywa decyduje o trwałości elementów narażonych na kontakt z wodą oraz czynniki zewnętrzne. W tym zakresie najlepiej sprawdzają się żeliwo sferoidalne, lub powlekane oraz stal nierdzewna.