
Gazomierze i reduktory
Obszar zastosowania
- Obiekty magazynowe
- Budownictwo mieszkaniowe
- Zakłady przemysłowe
- Obiekty użyteczności publicznej
Gazomierze i reduktory – najważniejsze informacje

Gazomierze i reduktory gazu to istotne elementy wyposażenia instalacji gazowej, odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu przyłączeniowego i odbiorczego. Gazomierze umożliwiają pomiar zużycia gazu, jak również pozwalają na rozliczenie pomiędzy dystrybutorem gazu a klientami. Natomiast podstawową funkcją reduktorów jest obniżanie ciśnienia medium do wartości roboczych, bezpiecznych dla instalacji w budynkach.
Oba rodzaje urządzeń do pomiaru i redukcji ciśnienia gazu znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach niskociśnieniowych z małym poborem, jak i w systemach przemysłowych o dużych przepływach i podwyższonym ciśnieniu roboczym.
Realizacje z wykorzystaniem tego asortymentu
Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!
Jesteś zainteresowany współpracą?
Zostań naszym klientem

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego doświadczenia naszej Grupy!
Masz do nas jakieś pytania?
Rodzaje gazomierzy
Rodzaje gazomierzy
Gazomierze dzieli się według sposobu działania na trzy typy:
- miechowe, dokonujące pomiaru zużycia gazu na podstawie ruchów elastycznych ścianek – przepływ gazu powoduje ich rozciąganie;
- turbinowe, wyposażone w turbinę napędzaną przepływającym gazem – liczba jej obrotów jest wprost proporcjonalna do ilości medium;
- rotorowe, mierzące zużycie gazu za pomocą obracających się wirników – im większe przepływy, tym szybsze obroty.
Gazomierze miechowe stosuje się najczęściej w niewielkich instalacjach w budynkach mieszkalnych. Dwa pozostałe rodzaje są odpowiednie do mierzenia dużych przepływów, np. w obiektach przemysłowych.
Jakie są typy reduktorów?
Jakie są typy reduktorów?
Reduktory mają zastosowanie w instalacjach gazu ziemnego i LPG.
W instalacjach gazu ziemnego kluczowym kryterium doboru reduktora jest przepływ — od modeli o wydajności do 10 m³/h dla odbiorców indywidualnych, po urządzenia przemysłowe obsługujące przepływy rzędu kilku tysięcy m³/h.
W przypadku LPG stosuje się:
- reduktory I stopnia - obniżające ciśnienie z wysokiego na średnie;
- reduktory II stopnia - zmniejszające ciśnienie do poziomu roboczego, bezpiecznego dla instalacji w budynkach.
W układzie zasilania gazem LPG oba stopnie redukcji pracują równocześnie – reduktor I stopnia, umieszczony przy zbiorniku, odpowiada za obniżenie ciśnienia do poziomu średniego. Następnie gaz przepływa przez rurociąg rozdzielczy, po czym trafia do reduktora II stopnia zlokalizowanego bezpośrednio przed instalacją odbiorczą, gdzie następuje dalsze obniżenie ciśnienia do wartości roboczej.