Prefabrykaty wg KPED
Prefabrykaty drogowe zgodne z katalogiem KPED to betonowe elementy o ustandaryzowanych parametrach technicznych. Stosuje się je do odwodnień, kanalizacji deszczowej oraz zabezpieczenia pasa drogowego – zgodnie z wymaganiami dokumentacji projektowej i norm inwestorskich.
Jak zgodność z KPED może pomóc Twojej inwestycji?
Prefabrykaty zgodne z Katalogiem Powtarzalnych Elementów Drogowych wspierają realizację inwestycji, ponieważ:
- usprawniają zatwierdzanie dokumentacji projektowej i wykonawczej – zapewniają zgodność rozwiązań z wymogami projektowymi, normami branżowymi oraz standardami inwestorów;
- przyspieszają procesy zakupowe i logistyczne – pozwalają szybko znajdować komponenty o pożądanych parametrach technicznych oraz planować ich transport i montaż;
- ułatwiają komunikację pomiędzy interesariuszami projektu – ograniczają ryzyko błędów i nieporozumień na etapie realizacyjnym.
Co równie ważne, prefabrykaty KPED są często wymagane w przetargach publicznych.
Podstawowe funkcje prefabrykatów KPED
Typowe konstrukcje KPED służą do:
- odwadniania dróg i ich otoczenia – odprowadzają wodę z terenów utwardzonych i chronią powierzchnię przed erozją;
- zagospodarowania pasa drogowego – umożliwiają budowę konstrukcji wsporczych pod znaki drogowe oraz trwałe połączenia między podporami a fundamentami.
Stosowanie prefabrykatów drogowych zgodnych z KPED pozwala zadbać o bezpieczeństwo i trwałość infrastruktury drogowej.
Nasze realizacje: Sieci kanalizacyjne
Dostarczamy materiały wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Pomagamy realizować inwestycje na terenie całego kraju.
Zobacz pozostały
asortyment z kategorii
Sieci zewnętrzne
Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!
Jesteś zainteresowany współpracą?
Zostań naszym klientem

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego doświadczenia naszej Grupy!
Masz do nas jakieś pytania?
Gdzie stosować prefabrykaty wg KPED?
Gdzie stosować prefabrykaty wg KPED?
Prefabrykaty wg KPED stosuje się jako elementy infrastruktury drogowej, m.in. na drogach krajowych i autostradach. Niektórzy inwestorzy publiczni (np. GDDKiA) mogą wymagać zastosowania konkretnych elementów katalogowych w dokumentacji projektowej i wykonawczej. Ponadto wykorzystanie prefabrykatów zgodnych z KPED ułatwia proces odbioru technicznego, a także przyspiesza zatwierdzanie rozwiązań przez nadzór inwestorski.
Zgodność z KPED jest również szczególnie ważna podczas budowy infrastruktury na terenach zurbanizowanych. Wykorzystanie wysokiej jakości prefabrykatów ułatwia odprowadzanie wody z nieprzepuszczalnych powierzchni i ogranicza ryzyko podtopień.
Czym charakteryzują się prefabrykaty KPED?
Czym charakteryzują się prefabrykaty KPED?
Prefabrykaty używane do odwadniania dróg i ich otoczenia wykonuje się z betonu o parametrach ściśle określonych w KPED. Dotyczą one m.in. odporności na ściskanie, nasiąkanie wodą czy działanie mrozu. Dla większości elementów katalogowych beton stosowany w prefabrykatach wg KPED powinien mieć klasę wytrzymałości co najmniej C30/37 i wodoszczelność na poziomie W12. Tylko takie parametry gwarantują trwałość i niezawodność komponentów pracujących w bezpośrednim kontakcie z wodą czy też ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.