
Płyty przejazdowe
Obszar zastosowania
- Budownictwo
- Inwestycje drogowe
- Inwestycje kolejowe
- Logistyka przemysłowa
Płyty przejazdowe – najważniejsze informacje

Nawierzchnie z płyt prefabrykowanych tworzy się, by umożliwić przejazd przez torowiska, wykopy lub inne miejsca o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Najczęściej stosuje się je na placach budowy, przy modernizacji dróg i linii kolejowych, a także w miejscach przejazdu samochodów przez tory. Takie przejazdy mogą być wykorzystywane zarówno jako rozwiązania tymczasowe, jak i trwałe. Ich zaletą jest łatwy montaż i demontaż.
Ponadto dzięki swojej wytrzymałości płyty przejazdowe nie tylko umożliwiają bezpieczny przejazd, ale też stabilizują nawierzchnię i chronią grunt przed osiadaniem.
Realizacje z wykorzystaniem tego asortymentu
Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!
Jesteś zainteresowany współpracą?
Zostań naszym klientem

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego doświadczenia naszej Grupy!
Masz do nas jakieś pytania?
Jakie są rodzaje płyt przejazdowych?
Jakie są rodzaje płyt przejazdowych?
Przejazdy tworzy się z płyt betonowych lub płyt żelbetowych o standardowych wymiarach:
- 3000 × 1000 × 150 mm;
- 3000 × 1500 × 150 mm;
- 3000 × 1000 × 180 mm.
Płyty o grubości 180 mm warto zastosować w miejscach o większych obciążeniach, np. przy dużym ruchu samochodów ciężarowych. Natomiast te o grubości 150 mm sprawdzają się przy lekkim i średnim ruchu, np. w przejazdach dla samochodów osobowych, dostawczych oraz sprzętu o niewielkim nacisku na oś.
Prefabrykaty przejazdowe różnią się także budową. W tym przypadku wyróżniamy:
- płyty YOMB - wyposażone w otwory na powierzchni; wspomagają odprowadzanie wody do gruntu. Ponadto są ekologiczne, można wypełnić je ziemią i tworzyć w ten sposób powierzchnie biologicznie czynne;
- płyty MON - mają jednolitą strukturę; ich zaletami są wysoka wytrzymałość oraz odporność na nacisk.
Transport i układanie płyt przejazdowych
Transport i układanie płyt przejazdowych
Płyty drogowe są wyposażone w kotwy lub uchwyty montażowe. Ułatwia to nie tylko ich układanie i łączenie ze sobą, ale także transport oraz składowanie. Dzięki tym elementom można je również szybko zdemontować, jak również zamocować na nowo. Po ułożeniu płyty przejazdowe od razu nadają się do użytkowania.
Dodatkowo prefabrykowany format produktów zapewnia powtarzalność wymiarów, co ułatwia precyzyjne dopasowanie elementów na placu budowy. W razie potrzeby płyty mogą być wielokrotnie relokowane bez utraty właściwości użytkowych, co czyni je szczególnie funkcjonalnymi w warunkach tymczasowych inwestycji.