Infrastruktura drogowa
Infrastruktura drogowa to zespół elementów odpowiadających za bezpieczeństwo, trwałość i funkcjonalność dróg. Obejmuje materiały do stabilizacji gruntu, systemy odwodnienia oraz elementy służące do oznakowania i ochrony nawierzchni.
Co wchodzi w skład infrastruktury drogowej?
Budowa dróg wymaga zastosowania komponentów, które stworzą trwały, odporny i funkcjonalny system. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz:
- galanterię betonową i granitową (krawężniki, obrzeża oraz kostki brukowe) – wpływają na estetykę, a także funkcjonalność nawierzchni;
- geosyntetyki (geowłókniny, geotkaniny, geokraty, geosiatki) – istotne elementy infrastruktury drogowej; stabilizują one podłoże i zabezpieczają je przed erozją;
- materiały sypkie (w tym różne frakcje kruszyw) – stanowią podstawę podbudowy;
- produkty umożliwiające wykonanie instalacje podziemnych – pozwalają na prawidłowe odprowadzanie wód opadowych.
Jakich materiałów użyć przy budowie nawierzchni drogowych?
Przy budowie dróg warto stosować materiały, które zapewniają trwałość i odporność na uszkodzenia, takie jak kostka brukowa i płyty betonowe, szczególnie przeznaczone do intensywnie eksploatowanych nawierzchni. Dzięki nim infrastruktura utrzymuje nośność i jest łatwa w naprawie. Z kolei konstrukcje żelbetowe i stalowe są podstawą na przykład wiaduktów. W tym przypadku najważniejsza jest wytrzymałość na obciążenia dynamiczne.
Istotne dla budowy dróg są również geosyntetyki, które wzmacniają grunt oraz redukują osiadanie nawierzchni, co przekłada się na większą trwałość. W grupie materiałów do budowy infrastruktury drogowej, obok geosyntetyków, równie istotnym elementem są kruszywa, które znajdują się w warstwie podbudowy, zwiększając nośność oraz stabilność nawierzchni.
W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości produkty do budowy nawierzchni drogowych. Nasi eksperci pomogą Ci dobrać komponenty idealnie dopasowane do Twojej inwestycji.
Nasze realizacje: Sieci kanalizacyjne
Dostarczamy materiały wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Pomagamy realizować inwestycje na terenie całego kraju.
Zobacz pozostały
asortyment z kategorii
Sieci zewnętrzne
Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!
Jesteś zainteresowany współpracą?
Zostań naszym klientem

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego doświadczenia naszej Grupy!
Jak chronić nawierzchnię przed wodą?
Jak chronić nawierzchnię przed wodą?
Woda prowadzi do osłabienia podłoża i powoduje powstawanie uszkodzeń. Dlatego tak ważne jest skuteczne odwodnienie nawierzchni drogowej z wykorzystaniem sprawdzonych sposobów czy materiałów. Oto najpopularniejsze:
- odwodnienie liniowe – umożliwia sprawne odprowadzanie wód opadowych, co zapobiega erozji podłoża;
- kosze gabionowe – wzmacniają skarpy i nasypy, a także stanowią barierę przeciwerozyjną, zabezpieczającą pobocza dróg przed osuwaniem się gruntu;
- geosyntetyki – poprawiają drenaż oraz zapobiegają mieszaniu się warstw gruntu, umożliwiając swobodny przepływ wody.
Zastosowanie prefabrykatów w drogownictwie
Zastosowanie prefabrykatów w drogownictwie
Prefabrykaty drogowe przyspieszają i usprawniają prace związane z budową infrastruktury. Galanteria betonowa i granitowa gwarantuje wyjątkową trwałość i estetykę nawierzchni. Z kolei płyty drogowe MON i YOMB z naszej oferty stosowane są do budowy tymczasowych dróg oraz placów manewrowych. W drogownictwie ważną rolę odgrywają również fundamenty drogowe, ponieważ zapewniają stabilność konstrukcji oraz przepusty, umożliwiające prawidłowy odpływ wód opadowych, co zapobiega podmywaniu nawierzchni.