Przyłącza gazowe

Przyłącza gazowe łączą sieć dystrybucyjną z odbiorcą końcowym. Ze względu na typ przyłączanego obiektu i zapotrzebowanie na gaz, wyróżnia się instalacje domowe oraz przemysłowe. Pierwsze wykonuje się na budowie z poszczególnych elementów systemu, natomiast drugie to najczęściej kompletne zespoły gazowe na przyłączu wyposażone w armaturę redukcyjną, pomiarową i kontrolną  (tzw. punkty gazowe i stacje gazowe).

Co wchodzi w skład przyłączy gazowych?

Gazowe przyłącze domowe może oznaczać: cały system doprowadzający gaz do obiektu lub wyrób budowlany, który przed wprowadzeniem do obrotu wymaga Krajowej Oceny Technicznej z Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie. W pierwszym znaczeniu system przyłączeniowy do gazu obejmuje m.in.:

  • rury PE RC,
  • kształtki elektrooporowe,
  • kurki (czyli zawory odcinające),
  • gazomierze,
  • obudowy,
  • reduktory,
  • fabryczne zespoły przyłączeniowe.

Natomiast jako wyrób budowlany przyłącze musi spełniać wymagania określone w dokumentacji technicznej i uzyskać stosowne dopuszczenia.

Dobór odpowiednich elementów przyłączy gazowych zależy od średnicy, ciśnienia i przepływu projektowanego systemu. W przypadku instalacji przemysłowych stosuje się zespoły zaporowo-upustowe oraz prefabrykowane stacje gazowe, do których medium doprowadzane jest stalowymi rurami.  Cały system musi być dopasowany do warunków technicznych wydanych przez gazownię.

Rola przyłączy gazowych w infrastrukturze

Systemy przyłączy gazowych pełnią ważną funkcję w dostarczaniu gazu z sieci głównej do odbiorców indywidualnych i przemysłowych. Zapewniają ciągłość przesyłu, bezpieczeństwo eksploatacji oraz odpowiednie ciśnienie medium.

Instalacje rozpoczynają się od wpięcia do sieci dystrybucyjnej, następnie prowadzą gaz do budynku, gdzie następuje redukcja ciśnienia z poziomu średniego do niskiego oraz jego opomiarowanie. W przypadku sieci niskiego ciśnienia stosuje się wyłącznie gazomierz.

Dobrze zaprojektowane przyłącze do gazu minimalizuje ryzyko awarii  i zapewnia przepływ gazu o odpowiednim ciśnieniu, dlatego tak ważne jest używanie elementów zgodnych z obowiązującymi normami i dokumentacją techniczną.

Marki w naszej ofercie

Nasze realizacje: Sieci kanalizacyjne

Dostarczamy materiały wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Pomagamy realizować inwestycje na terenie całego kraju.

Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!

Pracownik budowowy rozmawiający przez telefon
Doradztwo

Kompleksowe doradztwo na miejscu

Umów się na spotkanie
Kierownik budowy z laptopem
HTI24

Kupuj z dowolnego miejsca 
i o dogodnej porze 

Przejdź do HTI24
Budynek hurtowni HTI Express
HTI Express

Jesteśmy bliżej niż myślisz

Sprawdź, gdzie nas znaleźć

Jesteś zainteresowany współpracą?

Zostań naszym klientem

Dłonie

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego  doświadczenia naszej Grupy!

Wypełnij formularz

Spotkajmy się osobiście

Kooperacja

w dogodnym 
dla Ciebie miejscu.

Umówmy się

Masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami

Czym muszą charakteryzować się elementy przyłączy gazowych?

Prefabrykowane przyłącze gazowe powinno być szczelne, odporne na czynniki zewnętrzne i posiadać Krajową Ocenę Techniczną. Niezbędnym elementem zabezpieczenia jest również zawór odcinający, który umożliwia szybkie i bezpieczne przerwanie dopływu gazu.

W nowoczesnych instalacjach zaleca się stosowanie certyfikowanych przyłączy - dzięki seryjnej produkcji zapewniają one wysokie parametry jakościowe i eksploatacyjne. Dodatkowo w przypadku stalowych przyłączy domowych warto zwrócić uwagę na izolację rury stalowej. Najlepsze produkty dostępne na rynku mają izolację fabryczną 3LPE, która zapewnia trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Doprowadzenie gazu w różnych typach inwestycji

Gazowe przyłącza stosuje się przy zabudowie jednorodzinnej, na osiedlach wielorodzinnych, a także w obiektach przemysłowych i na terenach zurbanizowanych – czyli wszędzie tam, gdzie niezbędny jest dostęp do stabilnego źródła energii. Stanowią one ważny element infrastruktury, który zapewnia niezawodne zasilanie gazem w różnych typach inwestycji.
Systemy przyłączeniowe są podstawowym elementem infrastruktury w nowoczesnych inwestycjach liniowych. Umożliwiają zasilanie budynków gazem oraz zwiększają efektywność energetyczną budynków. Z kolei dzięki dużej elastyczności projektowej i możliwości prefabrykacji, mogą być dostosowane do lokalnych warunków technicznych oraz aktualnych przepisów.