Osadniki
Osadniki odpowiadają za oddzielanie zawiesin z wód deszczowych i ścieków, pełniąc ważną rolę w początkowej fazie oczyszczania. Wykorzystuje się je przede wszystkim w kanalizacji, przy drogach oraz na terenach przemysłowych.
Podstawowe rodzaje osadników
W systemach kanalizacji deszczowej i sanitarnej stosuje się dwa typy osadników:
- osadniki poziome, w których zanieczyszczenia opadają na dno pod wpływem siły grawitacji;
- osadniki wirowe, w których separacja zachodzi dzięki sile odśrodkowej generowanej przez ruch wirowy ścieków oraz grawitacji.
Osadniki poziome pracują na zasadzie przepływu wzdłużnego – zanieczyszczenia opadają na dno pod wpływem grawitacji. Z kolei osadniki wirowe wykorzystują przepływ obrotowy do intensyfikacji sedymentacji, dzięki czemu sprawdzają się w miejscach o ograniczonej przestrzeni montażowej.
Jakie funkcje pełnią osadniki?
Osadniki stosowane w kanalizacji deszczowej i sanitarnej odpowiadają za wstępne oczyszczanie cieczy poprzez usuwanie zanieczyszczeń stałych. Ułatwia to dalszy transport ścieków w sieci oraz zmniejsza ich negatywny wpływ na środowisko po odprowadzeniu do odbiornika.
Zastosowanie osadników chroni również infrastrukturę kanalizacyjną – pompy, przepompownie i armaturę – przed uszkodzeniami mechanicznymi wywołanymi przez zawiesiny. Co więcej, redukcja zanieczyszczeń w pierwszej fazie oczyszczania ogranicza zużycie separatorów oraz obciąża mniej systemy biologiczne na kolejnych etapach procesu.
Nasze realizacje: Sieci kanalizacyjne
Dostarczamy materiały wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Pomagamy realizować inwestycje na terenie całego kraju.
Zobacz pozostały
asortyment z kategorii
Sieci zewnętrzne
Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!
Jesteś zainteresowany współpracą?
Zostań naszym klientem

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego doświadczenia naszej Grupy!
Masz do nas jakieś pytania?
Zastosowanie osadników w różnych projektach
Zastosowanie osadników w różnych projektach
Zgodnie z przepisami, separatory substancji ropopochodnych są wymagane wszędzie tam, gdzie stężenie tych zanieczyszczeń w wodach opadowych lub roztopowych może przekraczać 15 mg/l.
Najczęstsze miejsca ich zastosowania to:
- stacje paliw,
- parkingi i myjnie,
- warsztaty samochodowe,
- zakłady przemysłowe,
- centra logistyczne,
- drogi i autostrady.
Najwyższa jakość – osadniki dostępne w ofercie HTI
Najwyższa jakość – osadniki dostępne w ofercie HTI
Korpusy osadników najczęściej wykonuje się z betonu lub żelbetu. Te materiały zapewniają trwałość, odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Na skuteczność oczyszczania wpływają m.in. czas przebywania ścieków w osadniku i sposób prowadzenia przepływu.
Oprócz efektywności ważna jest także wygoda eksploatacji – dobrze zaprojektowane osadniki umożliwiają serwisowanie z poziomu terenu, a dzięki temu ograniczają pracę wewnątrz zbiornika.