Odwodnienia liniowe

Odwodnienia liniowe służą do zbierania i odprowadzania wód opadowych oraz roztopowych z utwardzonych nawierzchni, takich jak drogi, parkingi czy place manewrowe. Liniowe odprowadzanie wody m.in. minimalizuje ryzyko lokalnych podtopień i chroni nawierzchnię przed degradacją.

Materiały wykorzystywane w liniowych systemach odwadniania

Do budowy systemów odwodnień liniowych stosuje się:

  • tworzywa sztuczne (polipropylen, rzadziej PVC) – lekkie, wytrzymałe, odporne na korozję i działanie substancji chemicznych, łatwe w montażu;
  • beton  – bardzo wytrzymały, odporny na obciążenia, wilgoć, mróz i środki chemiczne, o gładkiej powierzchni wewnętrznej;
  • polimerobeton  – materiał kompozytowy o dużej wytrzymałości na ściskanie i ścieranie, odporny na substancje agresywne oraz zmienne temperatury.

Przy wyborze materiału do odwodnienia liniowego ważne jest, aby brać pod uwagę lokalne warunki: wilgotność, narażenie na kontakt z zanieczyszczeniami chemicznymi (np. substancjami ropopochodnymi), a także obciążenia mechaniczne.

Rodzaje klas w odwodnieniach liniowych

Klasy są niezbędne, aby określić maksymalne obciążenie kanałów odwodnieniowych i innych elementów odwodnienia liniowego:

  • klasa A15-C250 – składa się z dwóch oznaczeń: A15 wskazuje, że system odwodnienia nadaje się do miejsc ruchu pieszego i rowerowego, natomiast C250 oznacza wytrzymałość do 250 kN – 25 ton (odpowiednią do umiarkowanego ruchu samochodowego);
  • klasa D400-F900 – oznacza dwa poziomy odporności na obciążenia. Systemy o klasie D400 można stosować w miejscach o standardowym natężeniu ruchu (do 400 kN – 40 ton), o klasie F900 – w miejscach takich jak lotniska czy trasy przejazdu samochodów ciężarowych (z naciskiem do 900 kN – 90 ton).

Marki w naszej ofercie

Nasze realizacje: Sieci kanalizacyjne

Dostarczamy materiały wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Pomagamy realizować inwestycje na terenie całego kraju.

Zamawiaj tak, jak Ci wygodnie!

Pracownik budowowy rozmawiający przez telefon
Doradztwo

Kompleksowe doradztwo na miejscu

Umów się na spotkanie
Kierownik budowy z laptopem
HTI24

Kupuj z dowolnego miejsca 
i o dogodnej porze 

Przejdź do HTI24
Budynek hurtowni HTI Express
HTI Express

Jesteśmy bliżej niż myślisz

Sprawdź, gdzie nas znaleźć

Jesteś zainteresowany współpracą?

Zostań naszym klientem

Dłonie

Dołącz do rodziny HTI i korzystaj z wieloletniego  doświadczenia naszej Grupy!

Wypełnij formularz

Spotkajmy się osobiście

Kooperacja

w dogodnym 
dla Ciebie miejscu.

Umówmy się

Masz do nas jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami

Podstawowe funkcje odwodnień liniowych

Odwodnienia liniowe służą do odprowadzania wody deszczowej z zanieczyszczeniami (np. substancjami ropopochodnymi) z powierzchni utwardzonych. Ciecz trafia najczęściej do kanalizacji deszczowej, systemów rozsączających lub zbiorników retencyjnych. Dzięki temu można zapobiec zalewaniu jezdni, parkingów, chodników, a także niszczeniu infrastruktury.

Stosowanie systemów odwodnień liniowych wpływa także na stabilność podbudowy nawierzchni. Jest ona chroniona przed wilgocią, wypłukiwaniem, uszkodzeniami spowodowanymi zamarzaniem i rozmarzaniem wody. 

Czym powinny cechować się dobre systemy odwodnień liniowych?

Materiały używane do budowy kanałów odwodnieniowych muszą być gładkie, nienasiąkające wodą. Dzięki temu udaje się osiągnąć wysoką wydajność odprowadzania deszczówki. Ważne jest również, żeby elementy odwodnienia liniowego były zaprojektowane w sposób zapewniający łatwy montaż i serwisowanie. Zwieńczenia kanałów — w postaci rusztów żeliwnych, ocynkowanych lub monolitycznych — dobiera się w zależności od klasy obciążenia i wymogów użytkowych danego terenu.